Kdo se ne veseli poletja in brezskrbnega tekanja na prostem? Vendar toplejši dnevi, poleg številnih radosti, prinašajo tudi nadležne komarje. Nanje so še posebej dovzetni naši najmlajši, zato je potrebno otroško kožo dobro zaščititi. V tem članku vam bomo predstavili najboljše naravne rešitve za zaščito pred komarji, ki so varne za otroke in dojenčke.

Otroci imajo višjo telesno temperaturo ter hitrejši metabolizem, zato so toliko bolj dovzetni za pike komarjev.

Zakaj so otroci bolj občutljivi na pike komarjev?

Piki komarjev so neprijetni tako za odrasle kot tudi za otroke. Ker pa je otroška koža bolj nežna in imajo otroci višjo telesno temperaturo ter hitrejši metabolizem, je toliko bolj dovzetna tudi za pike komarjev. Prav zato je zaščita proti komarjem za otroke še posebej pomembna. Komarji pa so za otroke nevarni še z enega vidika. Njihova koža je tanjša in bolj občutljiva, zato piki komarjev pomenijo tudi večje tveganje za alergijske reakcije, v primeru pretiranega praskanja kože pa lahko pride tudi do okužbe na mestu pika.

Kakšne bolezni prenašajo komarji?


Piki komarjev so lahko zelo srbeči in neprijetni, vendar to ni edina težava, ki jo prinašajo. Najhujša mogoča posledica pika komarjev so tudi številne nevarne bolezni, ki imajo lahko zelo resen potek. To so:

  1. Virus Zahodnega Nila – bolezen prenašajo navadni komarji vrste Culex in izbruhne 3 do 14 dni po piku; zanjo so značilni simptomi gripe.
  2. Malarija – prenašajo jo komarji iz rodu Anopheles in se neposredno ne prenaša iz človeka na človeka; simptomi se pojavijo v roku 7 dni, pri čemer morate najkasneje v roku 24 ur poiskati zdravniško pomoč.
  3. Denga – bolezen prenašajo komarji iz rodu Aedes in v 75 % poteka brez simptomov, sicer pa so ti podobni gripi.
  4. Chikungunya – tudi to bolezen prenašajo komarji iz rodu Aedes; v primeru okužbe se pojavi visoka vročina, mrzlica, simptomi gripe in rdečica na mestu pika.

Glede na podatke Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja so se v Sloveniji do sedaj pojavili primeri virusa Zahodnega Nila, medtem, ko drugih bolezni zaenkrat ni.

Naravni repelenti so v primerjavi s sintetičnimi zaščitnimi sredstvi zagotovo bolj varna izbira.

Najboljša naravna zaščita proti komarjem za otroke

Zaradi večje občutljivosti otroške kože na kemikalije in sintetične preparate je še posebej pomembno, da izberete naravne repelente, pri čemer naj bo v ospredju zaščita proti komarjem za otroke. Ti so, v primerjavi s sintetičnimi zaščitnimi sredstvi, zagotovo bolj varna izbira, saj ne vsebujejo škodljivih sestavin, kot so dietiltoluamid (DEET), silikoni in alkohol.

Katere naravne sestavine odganjajo komarje?

Naravni izdelki za zaščito proti komarjem za otroke vsebujejo naravne sestavine, katerih bistvena značilnost je ta, da so neškodljivi do otroške kože, odganjajo komarje, hkrati pa kožo ščitijo in pomirjajo. Med naravnimi sestavinami, ki ne smejo manjkati v tovrstnih izdelkih, so rastlinski izvlečki ali eterična olja:

  1. citronele, ki je naravni odganjalec komarjev;
  2. sivke, ki kožo pomirja in ščiti;
  3. evkalipta, ki je učinkovit naravni repelent;
  4. neemovo olje, ki je učinkovito pri odganjanju komarjev ter ima protivnetne in protivirusne lastnosti.

Kako pravilno uporabljati naravne repelente pri otrocih?

Pri uporabi naravne zaščite proti komarjem za otroke se je najbolje držati navodil posameznega proizvajalca. V splošnem velja, da jih nanašate vsakih nekaj ur, še posebej zvečer. Izogibajte se ranam, vneti in razdraženi koži, sluznici in očem. Pri zaščiti obraza si repelent nanesite na dlani in z njimi namažite kožo obraza. Prav tako pa morate biti pozorni na starost otroka:

Dojenčki in otroci do 3. leta starosti:

Raje posezite po rastlinskih izvlečkih, ki so varni in nežni do občutljive otroške kože.

Otroci od 3. leta starosti dalje in odrasli:

Priporoča se uporaba naravnih repelentov, ki vsebujejo eterična olja.

Dodatni nasveti za zaščito pred komarji

Naravni sprej proti komarjem za otroke, ki ga je možno kadarkoli uporabiti tudi na odrasli koži, je eden od načinov, kako poskrbeti za učinkovito zaščito pred komarji. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob tem izpostavlja še nekaj drugih metod, katerih učinkovitost pri preprečevanju ugrizov komarjev je enako uspešna. Nasveti se glasijo:

  1. Nosite svetla, dolga oblačila (dolgi rokavi in hlačnice), ki prekrijejo večji del telesa.
  2. Redno odstranjujte stoječo vodo v neposredni okolici bivališča (terasa, balkon, dvorišče, vrt) in preprečite razmnoževanje komarjev. Po zalivanju vrtnin ali cvetja posode z vodo pospravite ali jih zaprite in izpraznite vedra ter vaze.
  3. Odpadke odlagajte v zanje predvidene zabojnike, zunanje površine (zelenice, vodnjake, bazen) pa vzdržujte v skladu s priporočili.
  1. Preprečite komarjem vstop v notranjost stanovanja ali hiše in na okna ter vrata namestite mreže.
  2. Izogibajte se zadrževanju na prostem v času povečane aktivnosti komarjev (navadni komar je najaktivnejši pozno popoldne, zvečer in ponoči, tigrasti pa podnevi).
Otroški smeh, igre na prostem in raziskovanje sveta so trenutki, ki jih želimo ohraniti brezskrbne.

Pogosta vprašanja

Ali so naravni repelenti enako učinkoviti kot kemični?

Da, naravni repelenti so lahko enako učinkoviti kot kemični. Ker pa se hitreje razgradijo, jih je potrebno nanašati pogosteje.

Kaj storiti, če otroka kljub zaščiti piči komar?

Najbolje je, da mesto pika hladite ter uporabite pomirjevalne kreme ali gele. Za pomiritev in lajšanje srbenja uporabite naravna sredstva, ki vsebujejo aloe vera, ognjič, neemovo olje ter eterično olje mete in čajevca. S tem preprečite nepotrebno in škodljivo praskanje, ki lahko privede do vnetja ali okužbe.

Kako zaščititi dojenčke pred komarji brez uporabe repelentov?

Najboljša zaščita za dojenčke so fizične prepreke, kot so komarniki na oknih otroških sob, zaščitne mreže okoli vozičkov in posteljic ter lahka dolga oblačila. Prav tako se izogibajte gibanju na prostem, ko je aktivnost komarjev največja.


Za brezskrbne poletne dni vaših malčkov

Ko se poletni dnevi prelevijo v dolge večere na prostem, je skrb za zaščito otrok pred komarji več kot le vprašanje udobja – gre za zdravje in varnost naših najmlajših. Otroci se sveta dotikajo z odprtimi dlanmi, raziskujejo brez strahu in zaupljivo uživajo v vsakem trenutku. Zato si zaslužijo najboljšo možno zaščito, ki jih ne le varuje pred piki, ampak tudi ne obremenjuje njihove občutljive kože.

Z izbiro varne, preverjene naravne zaščite proti komarjem za otroke in s preprostimi preventivnimi ukrepi poskrbimo, da bodo otroci poletje doživljali z nasmehom, brez srbečih pikov, solz in skrbi.

Viri:

Ministrstvo za naravne vire in prostor – Tigrasti komar (lat. Aedes albopictus)

Nacionalni inštitut za javno zdravje – Pogosta vprašanja in odgovori o zaščiti pred komarji

Nacionalni inštitut za javno zdravje – Zaščita pred komarji

RTV SLO – Razmere za komarje letos zelo ugodne, a uradnih ocen o velikosti populacije ni