Najpogostejša vprašanja in odgovori
Ponovno, nekaj najpogostejših vprašanj z odgovori:
Kaj lahko povzroči bolečine v vratu in kako jih lahko ublažim?
Bolečine v vratu se največkrat pojavijo zaradi napačne drže. Dolgotrajno sedenje, ponavljanje istih napačnih gibov, napačna drža glave in ostali vzroki lahko pripeljejo do bolečin v vratu. Ublažimo jih lahko s pravilno držo. Večkrat moramo pomisliti na to kako sedimo, kako držimo glavo in se temu primerno popraviti. Pri bolečinah pa si lahko pomagamo z razteznimi vajami, tehnikami sproščanja ter protibolečinskimi mazili ali obliži. Bodite pozorni na to, da so učinkovine v izdelkih naravne in da je čim manj sintetike.
Kako ločiti med običajnimi bolečinami v hrbtu in resnimi težavami?
Vedeti moramo, da se simptomi lahko prekrivajo, zato je težko določiti med običajnimi in resnimi težavami. Dejstvo je, da v kolikor bolečina traja dlje časa, se priporoča obisk zdravnika ali fizioterapevta, da se pogleda kaj je razlog bolečine. Ko gre za kronične bolečine je temu potrebno nameniti več pozornosti.
Na to, da je težava resna lahko opozarja huda bolečina z omotico, izguba telesne teže, predvsem pa zelo težko gibanje. Stanje pa se ne izboljšuje. V teh primerih potrebujete zdravniško pomoč. Vsekakor pa si lahko prizadeto mesto ob poškodbi hladite, se namažete s hladilnim gelom, namestite protibolečinski obliž itd.
Kateri so najboljši načini za lajšanje bolečin v spodnjem delu hrbta?
Načinov za lajšanje bolečin je več. V primeru poškodbe lahko prizadeto mesto hladite. Omejite aktivnosti in si privoščite počitek. Dolgotrajno ležanje ne pomaga, saj neaktivnost bolečine le še poslabša.
Priporoča se krepitev mišic, saj le te izboljšajo stabilnost hrbtenice. V kolikor vaj še nikoli niste izvajali povprašajte strokovnjaka, ki vas bo vodil skozi pravilno izvajanje vaj.
Pomaga tudi pravilna drža in pa obisk fizioterapevta. Odvisno od jakosti bolečine. V večini primerov, si lahko že sami dovolj dobro pomagamo z zgoraj opisanimi predlogi.
Kdaj naj poiščem zdravniško pomoč za bolečine v križu?
V primeru zelo močnih bolečin z izgubo apetita, ovirano gibalno sposobnostjo, pri omotici itd. Obisk zdravnika se priporoča tudi pri kroničnih bolečinah.
Kako lahko preprečim bolečine v vratu med dolgotrajnim sedenjem za računalnikom?
Najbolj si lahko pomagamo s pravilno držo. Lahko si kupimo tudi sedišče, na katerem moramo držati ravnotežje, v tem primeru sedimo pravilno vzravnani. Sedaj so na voljo že sedeži, ki so visoki, na njih pa smo praktično naslonjeni. Pomembna je tudi višina mize glede na sedišče. Prilagodimo si delovno mesto tako, da nam bo udobno in da ne bomo imeli zategnjenih mišičnih struktur.