Kako lahko odpravimo napihnjenost?
Napihnjenost trebuha je običajno možno varno ublažiti doma s spremembo življenjskega sloga ter s spremembo nekaterih ustaljenih navad, ki škodijo našemu telesu.
Vodenje dnevnika hrane za spremljanje napihnjenosti je koristno, saj to pomaga pri diagnosticiranju intoleranc na hrano in spremembah zdravega načina življenja. Mnogi ljudje ugotovijo, da izogibanje nekaterim živilom preprečuje napenjanje in druge zdravstvene težave s prebavili.
Nekatere možnosti, ki lahko pomagajo pri napihnjenem trebuhu, vključujejo:
- Spremembe življenjskega sloga
Po jedi se usedite naravnost. Po jedi se sprehodite. Čez dan povečajte telesno aktivnost. Na prebavo blagodejno vpliva tudi gibanje, saj naše telo spravi v pogon. Priporoča se vsaj 30 minut telesne aktivnosti dnevno.
- Izločite živila, ki povzročajo napenjanje
Izogibajte se hrani, ki povzroča napihnjenost, kot so stročnice, zelje, čebula, česen, gazirane pijače, sladkarije, kot so žvečilni gumiji in umetna sladila. Pri specialistih naredimo test za intoleranco na hrano in se hrane, ki nam povzročajo prebavne težave, izogibamo. To lahko naredimo tudi s t.i. izločanjem. To pomeni, da določeno vrsto hrane (npr. mleko in mlečne izdelke) izločimo iz našega jedilnika za cca. 2 tedna in ko gre to obdobje mimo, vrnemo jedilnik na staro stanje. Nato opazujemo naše počutje in sproti ugotavljamo katera hrana nam paše in katera ne. Hrano, ki nam povzroča napihnjenost, zaprtje ali drisko, izločimo iz našega jedilnika.
- Jejte počasi in jejte manjše, pogostejše obroke.
Hrano temeljito prežvečite.
Pijte pijačo pri sobni temperaturi. Izogibajte se gaziranim pijačam in alkoholu, saj lahko ti povzročijo še večjo napihnjenost.
- Zmanjšajte vnos natrija v prehrani.
- Odpravite žvečilne gumije in pitje skozi slamico.
To povzroči, da zaužijete več zraka, kar prispeva k očutku napihnjenosti v trebuhu.
- Če se le da, se izogibajte obveznostim, ki vam povzročijo stres.
Vključite v vašo dnevno rutino tudi tehnike, ki sproščajo stresne impulze. Lahko si pomagate s sprehodi v naravi, poslušanjem glasbe, masažo, meditacijo, jogo, dihalnimi vajami ali branjem knjige.
- Prehranski dodatki: določeni prehranski dodatki, kot so probiotiki, lahko pomagajo pri uravnoteženju prebave in zmanjševanju napihnjenosti.