Menopavza in fiziološke spremembe
Prekomerna teža v obdobju menopavze je pogosta težava, s katero se soočajo številne ženske. Potreben je celosten pristop. Od razumevanja hormonskih in presnovnih sprememb do prilagajanja življenjskega sloga ter strokovne podpore, kot so nasveti dietetika, nutricionista, osebnega trenerja ter podpora družinskih članov. Menopavza prinaša številne fiziološke spremembe, ki vplivajo na telesno težo in sestavo telesa. Ključni dejavniki, ki vplivajo na počutje v obdobju menopavze so:
Med menopavzo se raven estrogena v telesu zmanjšuje, kar lahko vpliva na porazdelitev maščobe v telesu. Predvsem se prične maščoba nabirati okoli trebuha, kar lahko poveča tveganje za bolezni srca in ožilja ter sladkorno bolezen tipa 2.
Manjše vrednosti estrogena vplivajo na bazalno presnovo, kar pomeni, da telo porabi manj kalorij v mirovanju. Posledično lahko ženske v menopavzi hitreje pridobijo odvečne kilograme, če ne prilagodijo svoje prehrane in telesne aktivnosti.
Menopavza lahko prinese tudi psihološke spremembe, kot so nihanja razpoloženja, depresija in tesnoba. Te spremembe lahko vplivajo tudi na prehranjevalne navade, saj iščejo nekatere ženske uteho v hrani. To lahko vodi do prenajedanja in posledično povečanje telesne teže.
- Spremembe v načinu življenja
Z leti se pogosto zmanjša tudi telesna aktivnost. Ženske v menopavzi se pogosto soočajo z bolečinami v sklepih in utrujenostjo, kar lahko zmanjša željo po vadbi. Pomanjkanje telesne aktivnosti pa dodatno prispeva k povečanju telesne aktivnosti.
- Prehrana in telesna aktivnost
Za obvladovanje telesne teže med menopavzo je pomembno, da ženske prilagodijo svoj življenjski slog. Priporočljivo je, da se osredotočijo na uravnoteženo prehrano, bogato z vlakninami, beljakovinami, zdravimi maščobami ter vitamini in minerali. Ključno je tudi to, da ostanejo telesno aktivne. Redna telesna vadba, kot so hoja, plavanje, kolesarjenje in vadba za moč, lahko pomaga pri ohranjanju zdrave telesne teže.