V prispevku lahko preberete, kako se učinkovito zaščititi pred komarji in kako negovati kožo po njihovih ugrizih. Komarji niso le nadležni, temveč lahko zaradi prenosa mikroorganizmov povzročajo tudi različne bolezni. Na svetu poznamo več kot 3.500 vrst komarjev, v Sloveniji pa je potrjenih nekaj več kot 30. Med najbolj opaznimi invazivnimi vrstami sta tigrasti in japonski komar. Zanimivo je, da se s človeško krvjo prehranjuje le okoli 10 % komarjev – to so izključno oplojene samice, ki potrebujejo beljakovine iz krvi za razvoj plodnih jajčec. Samci pa se prehranjujejo z rastlinskimi sokovi. Komarje posebej privlačijo osebe s toplo kožo, zato pogosteje napadajo športnike, nosečnice in otroke. Prav otroci pa zaradi občutljive kože potrebujejo zaščito, ki je učinkovita in hkrati varna – priporočajo se naravni spreji proti komarjem (repelenti), posebej prilagojeni otroški koži. Ste vedeli, da imajo ljudje s krvno skupino 0 kar dvakrat več možnosti za komarjev ugriz v primerjavi s tistimi s krvno skupino AB, ki jih komarji najmanj privlačijo? V nadaljevanju prispevka boste našli nasvete za preventivne ukrepe proti pikom komarjev in priporočila za nego kože po ugrizu.
Ker jih privlači topla koža, komarji najpogosteje napadejo športnike, nosečnice in otroke.
Pomen zaščite pred komarji
Piki komarjev povzročajo oteklino, rdečico, srbečico, vnetje in neprijeten občutek, v določenih primerih pa so ti tudi nadvse boleči (predvsem, ko gre za ugriz tigrastega komarja), zaradi česar se pred njimi velja pravočasno zaščititi. Poleg naštetih simptomov, ki toliko bolj pri dojenčkih in otrocih nemalokrat vodijo v alergijske reakcije, na temelju česar je malčke smiselno pravočasno zaščititi komarji prenašajo nekatere bolezni, katerim so najbolj izpostavljeni otroci ter starejši. “sprej proti komarjem za otroke”
Bolezni, ki jih prenašajo posamezne vrste komarjev*
V Sloveniji so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) doslej zabeležili izključno virus Zahodnega Nila, ki se širi s pomočjo pri nas najbolj razširjenih navadnih komarjev, aktivnih zvečer in ponoči, medtem ko so za druge vrste značilna ostala, pri nas zaenkrat nezabeležena obolenja (tujerodni komarji prenašajo rumeno mrzlico, komarji rodu Anopheles malarijo, prav tako pa so prisotne redkejše vročinske bolezni, denimo izpuščajne bolezni s prizadetostjo sklepov).
vrsta
bolezni
navadni komar (Culex)
vročica Zahodnega Nila, japonski encefalitis
tujerodni komar (Aedes)
rumena mrzlica, okužba z virusom Zika, denga, čikungunja
komar rodu Anopheles
malarija
* Večina repelentov nudi učinkovito zaščito pred piki navadnih komarjev in s tem tudi boleznimi, ki jih ti prenašajo, nekatera zaščitna sredstva pa v enaki meri ščitijo pred ostalimi vrstami komarjev.
Naravni spreji proti komarjem ne škodujejo ne uporabniku ne okolju.
Naravni sprej proti komarjem za otroke je najvarnejša izbira za vso družino
Naravni repelenti proti komarjem ne škodujejo ne uporabniku ne okolju, predvsem pa so odlična izbira za dojenčke ter otroke, katerih koža je bolj občutljiva kakor koža odraslih, a bodo zanje hvaležni tudi odrasli s kožnimi težavami. Naravni spreji proti komarjem za otroke namreč ne vsebujejo škodljivih sestavin, kakršen je dietiltoluamid (DEET), ki draži kožo, oči in sluznico, saj vključujejo esencialna olja. Ti komarjem preprečujejo zaznavanje telesa in posledično pristajanje na koži, med najpogosteje uporabljene ter obenem najučinkovitejše snovi pa sodijo eterično olje citronela, neemovo olje, evkaliptusovo in kokosovo olje. Ob naštetih komarje prav tako odganjajo dišavnice, za primer bazilika, melisa, poprova meta, rožmarin, sivka, timijan, žajbelj in druge.
zagotavljanje učinkovite zaščite proti komarjem brez vsakršnih stranskih učinkov, in sicer predstavnikom vse družine.
Dodatni nasveti za zaščito pred komarji
Naravni sprej proti komarjem za otroke, ki ga je možno kadarkoli uporabiti tudi na odrasli koži, je eden od načinov, kako poskrbeti za učinkovito zaščito pred komarji. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob tem izpostavlja še nekaj drugih metod, katerih učinkovitost pri preprečevanju ugrizov komarjev je enako uspešna. Nasveti se glasijo:
Nositesvetla, dolga oblačila(dolgi rokavi in hlačnice), ki prekrijejo večji del telesa.
Redno odstranjujte stoječo vodo v neposredni okolici bivališča (terasa, balkon, dvorišče, vrt) in preprečite razmnoževanje komarjev. Po zalivanju vrtnin ali cvetja posode z vodo pospravite ali jih zaprite in izpraznite vedra ter vaze.
Odpadke odlagajte v zanje predvidene zabojnike, zunanje površine(zelenice, vodnjake, bazen) pa vzdržujte v skladu s priporočili.
Preprečite komarjem vstop v notranjoststanovanja ali hiše in na okna ter vrata namestite mreže.
Izogibajte se zadrževanju na prostem v času povečane aktivnosti komarjev (navadni komar je najaktivnejši pozno popoldne, zvečer in ponoči, tigrasti pa podnevi).
Otroški smeh, igre na prostem in raziskovanje sveta so trenutki, ki jih želimo ohraniti brezskrbne.
Pogosta vprašanja o zaščiti pred komarji
Preventivni ukrepi, kakršni so pravkar predstavljeni nošnja svetlejših oblačil dolgih rokavov in hlačnic, mehanska zaščita v obliki mreže, nameščene na okenske okvirje, ter izogibanje stoječi vodi, še vedno veljajo za najučinkovitejšo zaščito pred komarji. Kljub temu prav vedno ugrizov komarjev ni možno preprečiti, zato je nadvse pomembno vedeti, kako ravnati, ko komar piči, posebno pozornost pa velja nameniti tudi spreju proti komarjem za otroke in njegovi sestavi, ker ta ne sme vsebovati agresivnih kemikalij.
Na najpogostejša vprašanja o zaščiti pred komarji v nadaljevanju odgovarja Isabel Petronio. mag. farm.
Je sprej proti komarjem za otroke varen za dojenčke?
“V kolikor sprej proti komarjem za otroke ne vsebuje alkohola in kemikalij, temveč preizkušene rastlinske izvlečke (običajno gre za sivko, citronelo, meliso, cedro itn.) ter olja (kot je neemovo olje in olje andirobe), predstavlja povsem varno zaščito pred komarji tudi za dojenčke. Za otroke od 3. leta starosti dalje ter odrasle pa so bolj primerna eterična olja (sivke, citronele, evkalipta, geranije, melise in verbene), ki na koži puščajoprijeten vonj, vendar ta žuželke moti, zato veljajo za učinkovito zaščito pred piki komarjev.“
Kako preprečiti pike komarjev v času spanja?
“Za zaščito pred komarji v nočnem času je najbolje izbrati difuzor z naravnimi eteričnimi olji in na okna (ter vrata, če imajo ta izhod na zunanje površine) namestiti zaščitno mrežo, ki komarjem preprečuje vstop v notranjost. Mreža je dobra izbira tudi zato, ker okna lahko ostanejo odprta tekom cele noči, kar omogoča dobro zračenje.“
Kaj storiti, ko otroka piči komar?
“Telo, tudi telo otroka, se na ugriz komarja odzove tako, da imunski sistem z namenom odstranitve strupenih snovi povzroči rdečico in vnetje. Pomembno je, da se prizadetega dela telesa ne draži s praskanjem, ampak se nanj položi hladen obkladek, ki srbečico ublaži in prepreči otekanje. Zelo priporočljiva so tudi naravna sredstva za pomiritev in lajšanje srbenja, ki vsebujejo rastlinske izvlečke aloe vere, ognjiča, brahmija, korinde, neemovo olje ter eterična olja mete in čajevca, ki delujejo protivnetno in protivirusno.“
V naravi najdemo številne rastline, ki s svojim vonjem odganjajo komarje – med njimi izstopa tudi sivka.
Nežna zaščita, velik mir za starše
Otroški smeh, igre na prostem in raziskovanje sveta so trenutki, ki jih želimo ohraniti brezskrbne. A prav ti trenutki so tudi čas, ko so najmlajši najbolj izpostavljeni nadležnim pikom komarjev. Zato je še toliko pomembneje, da jih zaščitimo varno, naravno in učinkovito. Z izbiro naravnega spreja proti komarjem za otroke jim omogočimo varno raziskovanje poletnih dni, obenem pa sebi kot staršem podarimo mir in zaupanje, da smo naredili najboljše za njihovo zdravje in dobro počutje.
Naj poletje ostane le poletje – brez srbenja, brez solz, le s toplino sonca in brezskrbnim otroškim korakom.
Končno smo dočakali poletje, čas sončnih dni in sproščenih trenutkov na prostem. Žal pa s poletjem pridejo na plano tudi nadležni obiskovalci – komarji. Ti mali krvosesi vsako leto postajajo vse bolj vztrajni in nadležni. Ravno zato je trg preplavljen z izdelki, ki obljubljajo zaščito pred temi vsiljivci, vendar je pomembno vedeti, da niso vsi izdelki enako varni za uporabo.
Začetek poletja nas vedno navdaja s prijetnim pričakovanjem toplih dni, polnih zabave na prostem. A hkrati se zavedamo, da ti trenutki lahko hitro postanejo manj prijetni zaradi nadležnih obiskovalcev, ki nam lahko pustijo pike in nam grenijo poletno idilo.
Poletje je tik pred vrati, in z njim prihajajo toplejši meseci, ki nas vabijo, da preživimo več časa na prostem. Z družino in prijatelji se odpravljamo na sprehode, obiskujemo parke ter uživamo v sproščenih trenutkih ob vodnih površinah. Naši vrtovi in otroška igrišča so polni smeha in igre, medtem ko pikniki in lenobna posedanja na domačem balkonu ali vrtu prinašajo občutek miru in užitka. Prav tako je to čas, ko se radi odpravimo na potovanja in izlete v neokrnjeno naravo.