Menu
Zapri
15.09.2014
Nekateri otroci so pri hrani zelo izbirčni. Jedo le nekaj izbranih jedi, vse ostalo je bljak. Čeprav starši poznajo vrednost polnovredne prehrane za rast in razvoj, se velikokrat soočajo z mučnim prepričevanjem ali siljenjem otroka naj vsaj poskusi. Pregledali smo kaj svetujejo starši. Če imate tudi vi kakšen nasvet, ga prosim delite z nami.
1. Ne silite otroka naj je ali naj poskusi nekaj novega. Ne bodite užaljeni, če se niti ne dotakne jedi za katero ste se trudili in porabili kar nekaj časa, da ste jo pripravili. Zavrača le to jed in ne vas. Spoštujte njegove občutke in delajte majhne korake pri spremembah.
2. Povabite otroka, da z vami pripravlja obrok. Pripravite mu otroški predpasnik, njegovo kuhalnico, desko in nožek. Naj sam reže (pod nadzorom) korenček in izbere dodatno zelenjavo za v juhico ali rižoto. Dovolite mu, da otipa različne strukture suhih stročnic, vrst riža ali testenin. Naj izbere kaj bosta skuhala. Tudi mizo pripravite skupaj. Izbere naj prtičke po svojem okusu, na sredino lahko postavite svečko. Če bo vključen v pripravo, bo večja verjetnost, da bo ponosno povabil k obedu še ostale člane družine. Najprej mu ponudite kar sta skupaj pripravila, druga jed pa je lahko nekaj od njegovih stalnic. S počasnimi koraki nadaljujte do spoznavanja novih okusov in tekstur.
3. Marsikateremu otroku jed približate, če jo mikavno zložite na krožnik. Nekaj idej si lahko ogledate v galeriji, ki se nahaja na dnu članka.
4. Preprosto ne kupujte več pakiranih sladkih in slanih prigrizkov. Če jih ni v shrambi, boste za malico lahko izbirali med sadjem, koščkom kruha z dodatki, oreški ali jogurtom. Nekaj boste gotovo izbrali.
5. Ne silite otroka naj na vsak način poskusi novo jed. Na krožnik mu poleg jedi, ki jo je, vsakič brez obveze postavite še malo tistega kar ste skuhali za ostale člane družine, pa še ni bil pripravljen poskusiti. Enkrat se bo opogumil. Do takrat pa na mizo postavite krožniček na katerega otrok lahko odloži hrano, ki je ne mara. Zraven naj bo prtiček v katerega bo lahko hrano, ko jo bo končno poskusil in mu prvič pač ne bo všeč, izpljunil. Brez kritiziranja staršev.
6. Bodite nežni a vztrajni pri ponujanju različnih možnosti. Študije kažejo, da starši po treh poskusih uvajanja nove hrane, ki jo otrok zavrača odnehajo. Pomembno je, da družina skupaj obeduje in da otrok vidi kakšno hrano imata na krožniku starša.
7. Na kosilo ali piknik povabite družino z otroci, ki so »vsejedci« in mimogrede pripomnite kako je Bine res močen, ker poje tudi meso ali pa kako ima Anica res svetleče lase, ker poje tudi rumenjak…
8. Kamuflaža: uporabite zelenjavo na način, da je otroci ne bodo takoj okusili in videli. Primer je korenčkova torta, oranžen pire krompir, olupljene in naribane bučke v polpetih, zmiksana prepražena zelenjava v paradižnikovi omaki, polpeti iz pretlačenega fižola… Seveda jim po jedi ne recite nič v smislu »vidiš, pa si le pojedel korenček«.
Veseli bomo vašega nasveta ali zanimive izkušnje.
Sanofarm d.o.o., avtorske pravice pridržane
Izdelava spletnih strani - Spletna postajaIzdelava spletnih strani:
Spletna stran za pravilno delovanje in z namenom zagotavljanja kakovosti storitve in izboljšanje vaše uporabniške izkušnje uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov. Več informacij in pravilnik o piškotkih.