Posebno pozorni smo pri kašlju dojenčkov.
Dojenčkova pljuča se šele razvijajo in so še toliko bolj občutljiva. Zato moramo biti izredno pozorni že pri prvih simptomih in znakih bolezni. Pomembno je pravočasno ukrepati, z ustreznim izborom naravnih izdelkov, in s tem preprečiti zaplete.
Nasvet pediatrinje: »Če ima prehladne znake in kašelj majhen dojenček v prvih mesecih življenja, se vedno obrnemo tudi na zdravnika. Pri dojenčkih te okužbe potekajo težje, lahko tudi življenjsko ogrožujoče, zato moramo storiti vse, da jih preprečimo. Predvsem moramo biti pozorni, da dojenčki ne prihajajo v stik s prehlajenimi otroci ali drugimi osebami ter jih za čas širjenja dihalnih okužb vzamemo iz vrtca.«
Številni pediatri in zadovoljne mamice potrjujejo zmagovalno kombinacijo v boju s kašljem – Fitobimbi Bronhamil in Fitobimbi balzamični gel. Fitobimbi Bronhamil s svojimi naravnimi učinkovinami celostno blaži težave obeh vrst otroškega kašlja, suhega in mokrega (z izmečkom). Trpotec ima ugoden učinek na zgornje dihalne poti, saj zaščiti sluznico in pomiri dražeč kašelj, eterično olje evkalipta lajša izločanje katarja in posledično izkašljevanje ter ima pomirjujoč in ugoden učinek na grlo, žrelo in glasilke. Eterično olje timijana ima protibakterijski učinek ter podpira imunski sistem, eterično olje bora pa deluje protivnetno, zaščiti sluznico ter podpira zdravje dihalnih poti. Je prijetnega okusa, saj je dodan pomarančni sok in je primeren za otroke od 6. meseca starosti dalje.
Fitobimbi balzamični gel še dodatno blagodejno deluje na zgornje dihalne poti, saj odmaši nos in respiratorne kanale. Primeren je že od rojstva dalje, saj ne vsebuje kafre, mentola, vazelina in smol. Zaradi vsebnosti mandljevega in ricinusovega olja je prijazen do otrokove občutljive kože.
Priporočena uporaba:
Čez dan otroku ponudite Fitobimbi Bronhamil, zvečer pa otroku namažite prsni koš s Fitobimbi balzamičnim gelom.
Za močan otroški organizem je normalno oziroma priporočljivo, da otrok nekajkrat na leto zboli.
Otroški imunski sistem je še v fazi razvoja. Z vsakim vnosom virusov in bakterij pa si otroški organizem ustvarja protitelesa, s katerimi med odraščanjem učinkovitejše prenaša različne bolezni in si s tem ustvari močan obrambni mehanizem.
Nasvet pediatrinje: »V starem slovenskem žargonu malčkom rečemo “smrkavci”. To, da imajo zelo pogosto prehladna obolenja z izcedkom iz nosu, je normalno, saj je izpostavitev velikemu številu novih virusov v prvih letih življenja normalna in bolj aktivira obrambni sistem. Koliko je takšnih epizod pri zdravem otroku, je odvisno od izpostavitve virusom, lokalnih obrambnih mehanizmov na dihalni sluznici, števila in časa od predhodno prebolelih okužb, zato se število prehladnih epizod med posamezniki zelo razlikuje. Nekateri otroci so res prvo leto v zimski sezoni, ko obiskujejo vrtce, bolni vsake 14 dni in prebijejo več časa doma kakor v vrtcu. V kolikor te viroze potekajo kot običajen prehlad in so omejene na zgornja dihala ter so otroci ob tem živahni in primerno ješči ter se normalno razvijajo, ni razloga za skrb. Otroci imajo lahko več mesecev obdobje, ko jim bo nenehno teklo iz nosu – zanje je pomembno, da starši prepoznajo poslabšanje – znake nove sveže okužbe z virusi – takrat izcedek postane običajno spet redek, prozoren in zelo pogost ter ga spremljajo ostale težave, kot splošna utrujenost, izguba apetita, “vodene učke”, lahko tudi temperatura. Takrat mora otrok nekaj dni ostati doma, saj je kužen in prenaša virus naprej.«
Ob vsem trudu in prizadevanju v skrbi do otrok, pa ne pozabimo na topel in ljubeč dom, ki velja za temelj tako psihičnega kot fizičnega razvoja otrok.
Uredništvo Ringaraja.net, 15.11.2021