Zdravi nasveti in novice

Sprej proti komarjem za otroke: zakaj bi starši morali prisegati na naravo

V prispevku lahko preberete, kako se učinkovito zaščititi pred komarji in kako negovati kožo po njihovih ugrizih. Komarji niso le nadležni, temveč lahko zaradi prenosa mikroorganizmov povzročajo tudi različne bolezni. Na svetu poznamo več kot 3.500 vrst komarjev, v Sloveniji pa je potrjenih nekaj več kot 30. Med najbolj opaznimi invazivnimi vrstami sta tigrasti in japonski komar. Zanimivo je, da se s človeško krvjo prehranjuje le okoli 10 % komarjev – to so izključno oplojene samice, ki potrebujejo beljakovine iz krvi za razvoj plodnih jajčec. Samci pa se prehranjujejo z rastlinskimi sokovi. Komarje posebej privlačijo osebe s toplo kožo, zato pogosteje napadajo športnike, nosečnice in otroke. Prav otroci pa zaradi občutljive kože potrebujejo zaščito, ki je učinkovita in hkrati varna – priporočajo se naravni spreji proti komarjem (repelenti), posebej prilagojeni otroški koži. Ste vedeli, da imajo ljudje s krvno skupino 0 kar dvakrat več možnosti za komarjev ugriz v primerjavi s tistimi s krvno skupino AB, ki jih komarji najmanj privlačijo? V nadaljevanju prispevka boste našli nasvete za preventivne ukrepe proti pikom komarjev in priporočila za nego kože po ugrizu.

Preberi več

Samostojno in manj stresno učenje: kako pomagati otroku?

V tem članku najdete 11 odličnih nasvetov kako pripraviti otroka na samostojno in manj stresno učenje. Vstop v učno obdobje naših osnovnošolcev v prvi triadi zna biti za otroka velik stres, še večji izziv pa nosimo mi starši, ki imamo to ‘super-moč’, da lahko spremenimo njihov stres v motivacijo za samostojno učenje. Kako pripraviti otroka na prehod iz razposajenega vsakdana, ko smo mi ‘razmišljali namesto njega’, na odgovornega in samostojnega učenca, ki odgovorno spremlja učno snov, se motivirano loti domačih nalog in se zna učiti brez joka in stresa? Seveda je to proces. Starši smo pri tem pomemben del poti – brez naše podpore se lahko učenje zavleče in ne doseže želenih rezultatov. Če želite, da je pot do samostojnega in manj stresnega učenja otrok – brez utrujajočih prepirov, izgubljenih živcev in žrtvovanja popoldnevov – uspešna, potem ne zamudite spodnjih nasvetov!

Preberi več

Kako prepoznati učne težave pri otroku in mu pomagati?

Učne težave v osnovni šoli so lahko izziv, vendar pravočasno prepoznavanje znakov in ustrezna podpora staršev lahko otroku pomagata, da uspešno napreduje v šoli. V tem članku odkrivamo nekaj opozorilnih znakov učnih težav pri otrocih in ponudimo nekaj praktičnih nasvetov, kako jim pomagati, da bodo bolj uspešni in motivirani. Na dnu članka najdete še koristne vire, ki vam lahko pomagajo, da lažje prebrodite težave z učenjem pri vaših otrocih. Želimo vam prijetno branje.

Preberi več

Preverite, ali se najdete v zapisanih pokazateljih, in ugotovite, kako močno vas stres dejansko prizadene.

Stres je postal stalni spremljevalec sodobnega življenja. Hiter tempo, obveznosti in pritiski iz okolja vplivajo na nas bolj kot si mislimo.

Preberi več

Vaše telo naj v 1 minuti poboža nežen val sprostitve s pomočjo te meditacije

V hitrem tempu vsakdana si redko vzamemo čas zase. Podarite si trenutek sprostitve. Redno izvajanje te vaje vam lahko pomaga izboljšati počutje in obvladovati vsakodnevni stres.

Preberi več

Video-intervju z Janezom Erčuljem, mag. farm.: Pomembnost in delovanje molekule resveratrol

Ste že slišali za resveratrol, močan antioksidant, ki postaja vse bolj priljubljen? Mnogi se ob obisku lekarne sprašujejo: Zakaj bi ga jemal? Kako deluje? Ali ga z običajno prehrano dobim dovolj? Da bi vam pomagali razumeti resveratrol in njegove učinke, smo se pogovarjali z magistrom farmacije Janezom Erčuljem, ki nam je podrobneje razložil, kako resveratrol deluje, komu ga priporočajo v lekarni in zakaj je lahko pomemben za naše zdravje.

Preberi več

Refluks in zgaga: Največje napake, ki jih nehote ponavljamo vsak dan

Če imate pogosto pekoč občutek v prsih ali bolečine v želodcu, morda trpite zaradi zgage ali refluksa, ki sta lahko simptoma resnejših težav, kot je gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB). V tem članku boste izvedeli, kaj povzroča zgago in refluks, kako prehranske in vsakodnevne navade vplivajo na zdravje vašega želodca ter kako s preprostimi spremembami lahko zmanjšate težave z želodčno kislino. Berite dalje, da odkrijete preverjene rešitve za lajšanje težav!

Preberi več

Razumevanje kašlja pri otrocih: ključ se skriva v pravočasnem ukrepanju

Kašelj je pogosta težava, s katero se srečujejo starši otrok. Razumeti razloge za kašelj in pravilno ukrepanje je ključnega pomena za izboljšanje otrokovega počutja. Na enem mestu smo zbrali vse potrebne informacije, ki vam bodo pomagale pri spoprijemanjem z nadležnim kašljem. Pri tem vam lahko pomagajo tudi naravni pripravki, ki so varni za uporabo in zato primerni tudi za naše najmlajše.

Preberi več

Zgaga in refluks: Farmacevtka pojasnjuje kako delujejo sintetične rešitve

Zgaga in refluks naj bi v razvitem svetu pestila kar 20 do 30 odstotkov ljudi, vsak odrasli pa vsaj enkrat na leto občuti nehoteno vračanje želodčne vsebine v grlo ali usta.

Preberi več

Kako nam otroški kašelj sporoča resnost težave in kdaj ukrepati?

Na pediatrični kliniki vsako leto v tem času beležijo porast okužb otrok, še posebej najmlajših, z različnimi respiratornimi okužbami. Ob tem velja kašelj za najpogostejši in obenem najbolj moteč znak bolezni. Pomembno je, da pri kašlju prepoznamo, ali gre za resnejšo težavo, ter pravočasno in ustrezno ukrepamo. Skrb do otroka se začne že v fazi preventive. Poskrbimo, da bo v otrokovem vsakdanu čim več stvari, ki krepijo njegov imunski sistem.

Preberi več

Simon Korošec, dr. med., specialist kardiolog: Kako lahko sami poskrbimo za zdravo srce in ožilje?

Srčno-žilne bolezni so še vedno vodilni vzrok smrti v Evropi in Sloveniji. V letu 2021 so v Evropi povzročile 1,71 milijona smrti, kar predstavlja 32,4 % vseh primerov. To je bistveno več kot pri rakavih boleznih, ki so na drugem mestu med vzroki smrti. Da bi izvedeli, kako lahko sami poskrbimo za zdravje srca in ožilja, smo se obrnili na priznanega kardiologa in specialista interne medicine s skoraj dvajsetletnimi izkušnjami v medicinski stroki – dr. Simona Korošca. Njegova priporočila si preberite v današnjem članku!

Preberi več

Zakaj je gibanje ključno za razvoj otroških možganov – Odgovore bomo razkrili v pogovoru z ambasadorjem zdravega gibanja, Samom Maslešo

Kako lahko gibanje in podpora iz sveta narave otroku pomagata pri učenju, koncentraciji in boljšem počutju? Odkrijte kako odgovarja ambasador zdravega gibanja Samo Masleša v današnjem članku!

Preberi več
Don`t copy text!
0
Politika piškotkov

To spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje najboljše možne uporabniške izkušnje. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in pomagajo naši ekipi razumeti, kateri deli spletne strani se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni. Politika piškotkov