DEET (dietiltoluamid) je kemična, sintetična spojina, ki deluje kot repelent za klope in druge insekte. Razvit je bil v 1940-ih letih za uporabo v ameriški vojski, danes pa je sestavina številnih komercialnih repelentov. DEET deluje tako, da blokira receptorje za vonj pri insektih, kar jim onemogoča, da bi zaznali človekov vonj in se približali.
Kljub svoji učinkovitosti ima DEET potencialne toksične učinke, še posebej pri dolgotrajni in pogosti uporabi. DEET je pravzaprav nevrotoksična spojina, zato so med neželenimi učinki pogosto nespečnost, nihanje razpoloženja in motnje kognitivnih sposobnosti, kar je posebej skrb vzbujajoče pri otrocih, katerih razvojni procesi so še vedno v teku. Poleg tega lahko DEET draži kožo, sluznico in oči, kar predstavlja tveganje za otroke.
Naravna alternativa za varno zaščito
Mnogi naravni repelenti, kot so eterična olja (npr. olje citronele, limonskega evkaliptusa, sivke), oddajajo močne vonjave, ki prekrivajo vonj človekovega telesa, kateri privablja komarje. Komarji se orientirajo z vonjem in ko ne morejo zaznati človeškega vonja, se izogibajo območju, kjer so uporabljeni repelenti.
Te naravne sestavine manj verjetno povzročijo škodljive učinke ter so bolj nežne do otrokove kože v primerjavi s sintetičnimi kemikalijami. To je še posebej pomembno za občutljivo otroško kožo, ki lahko hitro reagira na agresivne snovi.