Če imate pogosto pekoč občutek v prsih ali bolečine v želodcu, morda trpite zaradi zgage ali refluksa, ki sta lahko simptoma resnejših težav, kot je gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB). V tem članku boste izvedeli, kaj povzroča zgago in refluks, kako prehranske in vsakodnevne navade vplivajo na zdravje vašega želodca ter kako s preprostimi spremembami lahko zmanjšate težave z želodčno kislino. Berite dalje, da odkrijete preverjene rešitve za lajšanje težav!

Slabe prehranjevalne navade: Nevidni sprožilec za bolečine v želodcu

Ste že kdaj imeli pekoč občutek v prsih, ki se vzpenja proti vašemu grlu? To je verjetno zgaga, ena najpogostejših težav sodobnega časa. Ampak, ali veste, da je zgaga pravzaprav simptom refluksa? Refluks nastane, ko želodčna vsebina nepričakovano steče nazaj v požiralnik, kar lahko povzroči bolečine v želodcu in dolgoročno vpliva na vaše zdravje.


Raziskave kažejo, da slabe prehranske navade in nezdrav življenjski slog povečujejo tveganje za težave z refluksom in zgago. Ste vedeli, da v Sloveniji kar 56 % ljudi dnevno ne zaužije priporočenih petih obrokov sadja in zelenjave? Pomanjkanje hranil sčasoma oslabi prebavni sistem in ustvari pogoje za pogostejše težave z želodčno kislino. Še več, več kot 40 % Slovencev se spopada s prekomerno težo, kar dodatno obremeni požiralnik in poveča tveganje za GERB (gastroezofagealna refluksna bolezen).


Uživanje mastne in predelane hrane ter navade, kot sta kajenje in uživanje alkohola, direktno vplivajo na pogostost in intenzivnost simptomov zgage. S tem požiralnik na daljši rok izpostavljamo želodčni kislini, kar vodi v poškodbe sluznice ali celo vnetja.
Toda tukaj nastopite vi – z manjšimi koraki, kot so uravnotežena prehrana in prilagoditev navad, lahko veliko prispevate k boljšem počutju in zdravju želodca.

Neustrezna prehrana, kot je redno uživanje težko prebavljive, mastne, začinjene ali kisle hrane, povečuje izločanje želodčne kisline. Poleg tega kajenje oslabi sfinkter, čezmerno uživanje alkohola pa sproža nastajanje dodatne kisline. Prekomerna telesna teža ustvarja dodaten pritisk na želodec, in tako se želodčna kislina lažje vrača v požiralnik. [i]

[i] Sam, S., & Pasha, M. (2019). Obesity and gastroesophageal reflux disease: Pathophysiology and management. World Journal of Gastrointestinal Pathophysiology, 10(3), 51-62.

Kaj povzroča refluks in zgago? Raziščite vzroke in dejavnike tveganja!

Razumevanje, kaj sproži refluks in zgago, je ključno za učinkovito obvladovanje teh težav. Poglejmo, kako deluje naš prebavni sistem in kaj se zgodi, ko pride do motenj.

Refluks nastane, ko se želodčna vsebina steka nazaj v požiralnik zaradi nepopolnega zapiranja spodnjega ezofagealnega sfinktra ali mišice zapiralke (mišičnega obroča med želodcem in požiralnikom).

To vračanje želodčne kisline draži sluznico požiralnika, kar občutimo kot zgago – neprijeten pekoč občutek v prsih ali grlu.

V normalnem stanju sfinkter preprečuje vračanje želodčne vsebine, pri refluksu pa sfinkter postane šibak ali se sprosti ob nepravem času, zato želodčna kislina lahko brez ovir prehaja v požiralnik.

Oglejte si sliko, ki prikazuje razliko med normalnim in refluksnim stanjem.

Slika prikazuje vlogo ezofagealnega sfinktra (zaklopka) in kako se sfinkter obnaša pri normalnem in refluksnim stanjem.

Odpravite slabe navade in se izognite težavam!

Če vas pogosto spremljata refluks in zgaga, je pomembno, da veste, katere so tiste slabe navade, ki na dolgi rok povečujejo tveganje za razvoj GERB (gastroezofagealna refluksna bolezen) oziroma poslabšujejo simptome:

Prenajedanje

Veliki obroki povečujejo pritisk na želodec, kar otežuje delovanje sfinktra in omogoča uhajanje želodčne kisline v požiralnik.

Kronični stres

Ima negativen vpliv na prebavo in povečuje proizvodnjo želodčne kisline. Pogosto vodi v nezdrave prehranske odločitve in slabši nadzor nad obroki. [i]

Alkohol

Alkohol sprošča spodnji ezofagealni sfinkter in povečuje kislost želodca.

Kajenje

Kajenje oziroma nikotin oslabi mišično zaporo med želodcem in požiralnikom, kar povečuje tveganje za refluks.

Prekomerno uživanje pijač, ki vsebujejo kofein

Kava, čaj in energijske pijače, sproščajo spodnji ezofagealni sfinkter, kar olajša vračanje želodčne kisline v požiralnik. Kofein prav tako povečuje izločanje želodčne kisline.[ii]

Nošenje tesnih oblačil v pasu

Tesna oblačila stiskajo predel trebuha, lahko ustvari pritisk na želodec in poslabša refluks.

Spanje brez vzglavnika

Spanje brez vzglavnika v ležečem položaju omogoča vračanje želodčne kisline nazaj v požiralnik.

Ležanje takoj po jedi

Ležanje takoj po jedi povečuje verjetnost za pojav zgage.

[i] Galea, L. et al. (2000). “Stres in prebavne motnje: Učinki stresa na gastrointestinalni sistem in povezava z GERB.” Gut Journal, 47(6), 861-870. Dostopno na: https://gut.bmj.com/content/47/6/861.

[ii] Pehlivanov, S., & Bonchev, K. (2007). Role of dietary and lifestyle factors in gastroesophageal reflux disease: Revisiting the evidence. Digestive and Liver Disease, 39(10), 803–808.

Izogibajte se tem živilom, če vas dajeta refluks in zgaga!

Če vam težave povzročata refluks in zgaga, ste morda že opazili, da določena živila še poslabšajo vaše stanje. Če veste, katera so ta živila, in se jim tudi izogibate, lahko močno prispevate k izboljšanju simptomov. Tukaj je seznam dvanajstih najbolj problematičnih živil, ki bi jih morali omejiti ali se jim povsem izogniti[i][ii] :

  1. KISLO SADJE IN ZELENJAVA (POMARANČE, PARADIŽNIK, JABOLKA, PAPRIKA): Kislo sadje in zelenjava povečujejo proizvodnjo želodčne kisline ter sprožajo refluks, saj lahko dražijo požiralnik. Posebej so problematični paradižnik, pomaranče in kisla jabolka.
  2. ČOKOLADA: Čokolada vsebuje kofein in teobromin, ki sproščata spodnji ezofagealni sfinkter in omogočata vračanje želodčne kisline v požiralnik. Poleg tega visoka vsebnost sladkorjev in maščob povečuje kislost v želodcu.
  3. ŽVEČILNI GUMI: Z žvečenjem gumijev se povečuje proizvodnja sline, kar lahko sproži večje izločanje želodčne kisline. To povečuje tveganje za refluks, prav tako pa z žvečenjem gumijev zaužijemo več zraka, kar povzroča napihnjenost.
  4. PIJAČE S KOFEINOM (KAVA, ČAJ, ENERGIJSKE PIJAČE): Kofein sprošča spodnji ezofagealni sfinkter, kar omogoči vračanje želodčne kisline v požiralnik. Kofein tudi povečuje izločanje kisline v želodcu, kar še poslabša težave z refluksom.
  5. GAZIRANE PIJAČE: Gazirane pijače vsebujejo pline, ki ustvarjajo pritisk v želodcu, s tem pa sprožijo refluks želodčne kisline v požiralnik. Te pijače vsebujejo tudi veliko sladkorjev ali umetnih sladil, kar za prebavni sistem predstavlja dodatno obremenitev.
  6. MASTNA HRANA: Ocvrta hrana, meso z visoko vsebnostjo maščob ter predelani izdelki povečujejo pritisk na želodec, kar lahko povzroči okvaro delovanja sfinktra in pripomore k vračanju želodčne kisline.
  1. HRANA Z AROMO MENTOLA: Mentol sprošča spodnji ezofagealni sfinkter, kar povečuje tveganje za GERB. Največ te arome najdemo v osvežilnih bonbonih, žvečilnih gumijih in bonbonih za lajšanje bolečin.
  2. ZAČINJENA HRANA: Začimbe, kot so čili, kajenski poper, ali pekoče začimbe, dražijo želodec in povečujejo izločanje želodčne kisline, kar poslabšuje simptome refluksa in zgage.
  3. ČEBULA, ČESEN IN POR: Ta živila vsebujejo snovi (eterična olja, alicin, disulfidi, itd.), ki povečujejo proizvodnjo želodčne kisline in poslabšajo simptome refluksa, kot so bolečine v želodcu.
  4. JEDI NA PARADIŽNIKOVI OSNOVI (NPR. OMAKE, PICA): Paradižnik vsebuje visoke ravni kislin, ki dražijo želodec, saj ustvarjajo dodatne kisline v želodcu.
  5. ALKOHOLNE PIJAČE: Alkohol sprošča spodnji ezofagealni sfinkter, zato se želodčna kislina lažje vrača v požiralnik, hkrati pa povečuje izločanje kisline, kar pogosto vodi v zgago in neprijetnosti v požiralniku.
  6. OREHI: Orehi so bogati z maščobami, kar povečuje tveganje za refluks, saj maščobe prispevajo k povečani proizvodnji želodčne kisline in upočasnijo prebavo.

[i] Herdiana, Y. (2023). Functional Food in Relation to Gastroesophageal Reflux Disease (GERD). Nutrients, 15(16), 3583. https://doi.org/10.3390/nu15163583

[ii] Kirby, B. (2022). GERD Diet: The Best and Worst Foods for Acid Reflux. Live Science. Dostopno na: https://www.livescience.com/GERD-diet-the-best-and-worst-foods-for-acid-reflux

GERB dieta – prehranski vodnik za zmanjšanje težav z zgago in refluksom

GERB dieta, pripravljena s strani strokovnjakov iz UKC Ljubljana, je prehranski režim, posebej zasnovan za lajšanje simptomov gastroezofagealne refluksne bolezni (GERB). Ta dieta temelji na izbiri živil, ki ne dražijo želodčne sluznice in ne spodbujajo vračanja želodčne kisline v požiralnik.

Zgaga in refluks lahko postaneta stvar preteklosti, če v svoj vsakdan vnesete prave prehranske izbire. Če boste sledili naslednjim priporočilom, lahko zmanjšate težave in izboljšate kakovost življenja. Preberite, kako z malimi koraki v prehrani doseči velike spremembe.

  1. Izbira prave hrane za miren želodec

Pravilna prehrana igra ključno vlogo pri preprečevanju refluksa. Izberite živila, ki pomirjajo prebavila in zmanjšujejo draženje:

  • Mlečni izdelki z nizko vsebnostjo maščob: Posneto mleko in jogurt pomagata pri prebavi. Polnomastno mleko raje zamenjajte za lažje alternative.
  • Blaga zelenjava: Špinača, bučke, brokoli in korenje – vendar vedno pripravljeni brez maščob ali cvrtja.
  • Ne kislo sadje: Banane, melone, breskve, jagodičevje in manj kisla jabolka so odlična izbira.
  • Polnozrnata žita in izdelki: Polnozrnat kruh, testenine in riž vsebujejo vlaknine, ki urejajo prebavo.
  • Pusto meso: Piščanec, puran in ribe brez kože zagotavljajo zdrave beljakovine brez dodatnega stresa za prebavni sistem.
  • Zdrav napitek: Voda, zeliščni čaji brez mete in sokovi z nizko vsebnostjo sladkorja so varne izbire.
  1. Hrana, ki se ji je bolje izogniti

Nekatera živila dražijo požiralnik ali povečujejo proizvodnjo želodčne kisline. Izogibajte se:

  • Kavi, alkoholu in gaziranim pijačam: Te sproščajo mišico (sfinkter), ki preprečuje vračanje kisline v požiralnik.
  • Polnomastni hrani in mastnim jedem: Ocvrta živila, kremne juhe, krofi in težke sladice otežijo prebavo.
  • Kislinskemu sadju: Pomaranče, limone, ananas in paradižniki pogosto povečujejo simptome zgage.
  • Začimbam in aromam mentola: Izogibajte se čiliju, česnu, mentolom in feferonom, ki lahko sprožijo refluks.
  1. Priprava hrane pri GERB: Naj bo enostavna in lahka

Način priprave hrane je enako pomemben kot izbira sestavin. Upoštevajte te smernice:

  • Izogibajte se cvrtju: Hrano kuhajte v vodi, dušite ali specite brez dodane maščobe.
  • Preprosta zabela: Po potrebi uporabite olivno olje, maslo ali smetano – vendar v minimalnih količinah in vedno na že pripravljeni hrani.
  • Postrezite zmerno: Hrana naj bo blaga, topla (ne prevroča in ne mrzla) ter mehka za lažje žvečenje in prebavo.
  • Pazite na napenjanje: Izogibajte se jedem in pijačam, ki povzročajo napenjanje in napihnjenost.

Dobre navade, da želodčna kislina ne bo več problem

Če želite zmanjšati bolečine v želodcu, niso pomembni le prehrambni izbori, temveč tudi način in čas prehranjevanja, ter druge navade, ki vplivajo na lajšanje simptomov zgage in refluksa. [i]

  1. Jejte manj, a pogosteje: Namesto treh velikih obrokov si razdelite hrano na pet ali šest manjših skozi dan.
  2. Izogibajte se prigrizkom: Pogosto poseganje po prigrizkih med obroki lahko spodbudi proizvodnjo želodčne kisline.
  3. Pazite na vnos tekočine med obroki: Med jedjo pijte le zmerne količine tekočine, saj prekomeren vnos lahko dodatno obremeni želodec.
  4. Vzemite si čas za hrano: Jejte počasi in vsak grižljaj dobro prežvečite.
  5. Večerjajte pravočasno: Zadnji obrok zaužijte vsaj 2 do 3 ure pred spanjem. Če imate hujše težave z zgago, razmislite o tem, da bi opustili večerjo.
  6. Po obroku ostanite pokonci: Po jedi ne lezite vsaj 2 uri. Namesto tega se odpravite na lahkoten sprehod.
  7. Vzdržujte zdravo telesno težo: Odvečna teža pritiska na želodec in poslabša simptome refluksa. Poskrbite za uravnoteženo prehrano in redno gibanje.
  8. Opustite kajenje
  9. Izbirajte udobna oblačila: Tesna oblačila, ki pritiskajo na pas, otežujejo prebavo in lahko sprožijo refluks.
  10. Spite z nekoliko dvignjenim vzglavjem: Dvignite si zgornji del telesa med spanjem, da preprečite vračanje kisline.
  11. Premagujte stres na zdrav način: Obvladajte stres z meditacijo, jogo, sproščujočimi sprehodi ali drugimi tehnikami, ki vam ustrezajo.

[i] UKC Ljubljana, Interna klinika, Klinični oddelek za gastroenterologijo. (n.d.). Kirurško zdravljenje gastroezofagealne refluksne bolezni (GERB) in hiatusnih – preponskih kil. Pridobljeno s: https://www.kclj.si/dokumenti/00027a-0003b2.pdf


Zaključek: Zgaga in refluks – pravočasno ukrepanje za zdravje vašega želodca

Bolečine v želodcu, zgaga in refluks so resne težave, ki jih ne smemo jemati zlahka. Z upoštevanjem enostavnih prehranjevalnih in življenjskih sprememb lahko preprečimo slabši potek gastroezofagealne refluksne bolezni in se izognemo težavam, kot so dolgotrajna vnetja.


Pomembno je, da se ob hudih simptomih, kot so dolgotrajna zgaga ali pekoče bolečine v prsih, posvetujete z zdravnikom, ki vam bo postavil točno diagnozo in predlagal najustreznejše zdravljenje. Dajte prednost svojemu zdravju – pravočasno ukrepanje je ključ do boljšega počutja in kakovostnega življenja.