Zgaga in refluks naj bi v razvitem svetu pestila kar 20 do 30 odstotkov ljudi, vsak odrasli pa vsaj enkrat na leto občuti nehoteno vračanje želodčne vsebine v grlo ali usta.

Želodčne težave sodijo med tri najpogostejše vzroke za obisk lekarne

Zdravniki in terapevti, ki obravnavajo človeško telo celostno, pravijo, da so prebavila kot »drugi možgani«. Odzivajo se na stres, v večini primerov s pekočim občutkom v želodcu ali bolečino v predelu prsi. To je tudi glavni razlog, da sodijo želodčne težave med tri najpogostejše vzroke za obisk lekarne ali specializirane trgovine. Stres in nepravilno prehranjevanje, predvsem prekomerno uživanje kave ter mastna in pekoča hrana, lahko povzročijo motnje v delovanju želodca. Namesto da bi prebavljanje potekalo v smeri peristaltike, zgaga in z njo povezano refluksno delovanje sprožita pretakanje želodčne kisline in vsebine v nasprotni smeri, navzgor proti požiralniku.

O avtorici tega članka

Silva Grčar je izkušen farmacevtski tehnik, ki se že več kot desetletje posveča svetovanju in pomoči ljudem pri iskanju naravnih rešitev za zdravje in dobro počutje. Svoje bogato znanje deli v specializirani trgovinici Sanolabor, kjer združuje tradicionalna znanja o zeliščih s sodobnimi pristopi k zdravljenju.

Njeno delo temelji na celostnem pristopu k zdravju, kjer ima pomembno vlogo razumevanje vzrokov za težave, kot sta npr. zgaga in refluks. S strastjo do naravnih izdelkov in zelišč Silva navdušuje številne stranke ter jih spodbuja k zdravemu in uravnoteženemu življenjskemu slogu.

Na sliki: Silva Grčar, farmacevtski tehnik.

Predolgo jemanje sintetičnih zdravil vpliva na naravne procese v želodcu

Nepravilno delovanje mišice zapiralke med želodcem in požiralnikom omogoča večje prehajanje želodčne vsebine v napačno smer in vodi do težav na sluznicah.

Ljudje najpogosteje posežejo po sintetičnih zdravilih, vendar lahko samozdravljenje s tako imenovanimi antacidi in zaviralci receptorjev H2 traja največ dva tedna, saj daljše jemanje privede do dodatnih nepravilnosti v delovanju. Želodčna kislina ima namreč s svojimi encimi tudi fiziološko funkcijo razgradnje beljakovin, ki je nujna za prebavljanje hrane.

Predolgo jemanje sintetičnih zdravil, ki zavirajo izločanje želodčne kisline, onemogoča razgrajevanje beljakovin, zaradi česar hrana ostaja v prebavilih. To občutimo kot utrujenost in napihnjenost, kar vzpostavi začarani krog izmenjujočih se prebavnih težav.

Dolgotrajna uporaba sintetičnih zdravil za zaviranje izločanja želodčne kisline preprečuje razgradnjo beljakovin, kar povzroči zastajanje hrane v prebavilih.

Pomembno je prepoznati težavo

Pred odločitvijo za zdravljenje je pomembno, da posameznik prepozna težavo. Večina ljudi meni, da gre za prekomerno izločanje želodčne kisline, vendar je to prej izjema kot pravilo. Po navadi gre za njen povratni tok. Refluksna bolezen se kaže v nadraženi sluznici požiralnika, pekočem jeziku, v nekaterih primerih pa lahko pride celo do razjed v ustih in ustnih kotičkih, kar lahko vodi v erozivne spremembe na sluznici in v kronične težave, kot sta moteče pokašljevanje in nelagodje v grlu.

Naravna zaščita proti refluksu

Sluznico želodca in požiralnika je pri refluksu mogoče zaščititi na naraven način. S tem prispevamo k njenemu normalnemu delovanju in pomanjkljivo »gašenje požara« s sintetičnimi zdravili ne bo več potrebno.