NIJZ navaja, da imajo nekatera živila še posebej prepoznan ugoden vpliv na delovanje imunskega sistema:
- Česen
- Čebula
- Gobe shiitake
Oranžni pigmenti ali karotenoidi, ki jih najdemo v korenju, bučah, sladkem krompirju, kakiju, melonah in zeleni listnati zelenjavi:
- Ingver
Probiotični izdelki, kot sta jogurt in kefir
Številne študije so pokazale, da – poleg zdrave uravnotežene prehrane – jemanje vitaminov, mineralov in nekaterih zdravilnih rastlin tudi ugodno vpliva na zmogljivost organizma in sposobnost imunskega sistema. Najpomembnejši so:
- antioksidanti,
- propolis,
- vitamini A
- vitamin C ,
- vitamin D,
- vitamin E,
- omega maščobne kisline,
- železo,
- cink,
- ameriški slamnik.
Pitje dovolj tekočine.Nekaj vode zaužijemo že s hrano, nekaj se je tvori pri presnovi hranil v telesu. Za osnovne fiziološke potrebe (preživetje), naj bi zadoščalo povprečno 2-3 l, za otroke do 10 kg naj bi bila ta količina 1 l na dan (Vir: NIJZ).
- Dovolj spanja. Za odrasle je priporočenih vsaj 7 ur spanja. Manj kot 6 ur spanja lahko negativno vpliva na zdravje počutje, učinkovito delo in kakovost življenja. Za urejeno spanje ni dovolj le primerna dolžina spanja. NIJZ navaja 3 elemente kakovostnega spanca:
Trajanje: Dolžina spanca naj bo zadostna, da je posameznik zjutraj spočit in lahko čez dan opravlja vsakodnevne aktivnosti.
Kontinuiteta : Spanje naj bo čim bolj neprekinjeno, brez ali z zelo kratkimi in čim manj pogostimi vmesnimi prebujanji.
- Gibajmo se čimveč na svežem zraku. Svetovna Zdravstvena Organizacijastyle=za zdravje in dobro počutje vseh odraslih priporoča najmanj 150 do 300 minut zmerno intenzivne aerobne telesne dejavnosti na teden, za otroke in mladostnike pa povprečno 60 minut zmerne aerobne telesne dejavnosti na dan.
Opustimo kajenje.
Bodimo preudarni pri pitju alkoholnih pijač.
Obvladujmo stresne dogodke. Humor, smeh in dobro razpoloženje tudi ugodno vplivajo na krepitev obrambnega sistema.